Pralaidaus žarnyno sindromas: kaip tai pasireiškia

Labas!!!

Pralaidaus žarnyno sindromas vystosi, kai dėl įvairių priežasčių atsiveria mikroskopinio dydžio tarpeliai išilgai žarnyno sienelę sudarančių ląstelių enterocitų. To pasekoje atsiranda sąlygos žarnyne esančioms nepilnai suvirškintoms maisto medžiagoms, virusams, bakterijoms, grybeliams, toksinams patekti į kraują, kur visa tai neturi rastis.

Plačiau apie priežastis, sukeliančias pralaidaus žarnyno sindromą, kviečiu pasiskaityti ankstesniame įraše.

Kokiais simptomais gali pasireikšti pralaidaus žarnyno sindromas? 

Pralaidaus žarnyno sindromas neturi tik jam būdingų specifinių požymių. Svetimkūniai, nepilnai virškinamajame trakte suvirškinti maisto produktai su krauju pasklinda po visą organizmą, sukeldami alergines ir uždegimines reakcijas, todėl gali būti paveikiami įvairūs audiniai ir organai. Visgi galima teigti, kad su virškinimo sistemos pakitusiomis funkcijomis susiję simptomai bei bendras silpnumas, nuovargis yra vieni iš būdingiausių požymių.

  1. Dažniausi pasireiškiantys simptomai, susiję su virškinimo sutrikimu: pilvo pūtimas, galintis atsirasti iškart po valgio, ar žymiai vėliau. Nuolatinis vidurių užkietėjimas, viduriavimas, arba užkietėjimas, besikeičiantis su viduriavimu.

2. Mineralų, vitaminų stoka: ypač geležies, magnio, B grupės vitaminų, nepaisant, kad vartojama papildomai (organizmas nesugeba pasisavinti iš virškinamoja trakto vitaminus, mineralus).

3. Nusilpusio imuniteto simptomai: dažnos, pasikartojančios peršalimo ligos, šlapimo takų uždegimo ligos.

4. Dažnas galvos skausmas.

5. Smegenų rūko (angl. brain fog) simptomai: lėtesnis nei įprastai mąstymo tempas, užmaršumas, išsiblaškymas, greitas psichinis nuovargis, pablogėjusi dėmesio koncentracija, ilgesnis nei įprastai reakcijos greitis.

6. Nuolatinis bendro silpnumo, nuovargio jausmas, nors miegui skiriama pakankamai laiko. Ženklus nuovargio jausmas popietinėmis valandomis.

7. Veido odos problemos: aknė, rozacea, ekzema, odos išsausėjimas.

8. Dažnas noras suvalgyti ko nors saldaus, ypač greitųjų angliavandenių: makaronų, duonos ir pyragų gaminių.

9. Difuziniai, besikeičiančios lokalizacijos sąnarių ir raumenų skausmai, apibūdinami kaip maudžiančio, deginančio pobūdžio.

10. Nerimo, įtampos jausmas, prasta nuotaika, lengvai išprovokuojamas dirglumas, pyktis, irzlumas.

12. Padidėjęs jautrumas įvairiems maisto produktams, padažnėję alerginės reakcijos.

Pralaidaus žarnyno sindromas yra nustatomas sergant kai kuriomis autoimuninėmis ligomis: dirgliosios žarnos sindromu, Krono liga, astma, skydliaukės funkcijų sutrikimu. Šis sindromas taip pat siejamas su autizmu, lėtinio išsekimo sindromu, depresija, bipoliniu sutrikimu, psichotiniais simptomais pasireiškiančiomis psichikos ligomis, Alzheimerio liga.

Teigiama, kad viena iš šių ligų vystymosi priežasčių yra lėtinis žemo intensyvumo uždegimas, atsirandantis kaip pralaidaus žarnyno pasekmė.

Pralaidaus žarnyno sindromas yra nustatomas remiantis nusiskundimais, klinikiniais simptomais, taip pat atliekami  įvairūs kraujo tyrimai, iškvepiamųjų dujų testai (tie patys, kaip nustatant SIBO) bei  antikūnių kiekio tyrimai.

Apie tai, kaip gerinti virškinamojo trakto veiklą ir gydyti pralaidųjį žarnyną – kitame poste.

 

Iki!!!

 

Kaip visada: pasimatom Facebook grupėje sveikatos-kodas.lt bei Instagramoje sveikatos _kodas.lt